Davetiye Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Başak Sade DavetiyeDavet kartı (n) veya çağrı kartı (n) demektir. Biraz daha açacak olursak: Günlük hayatımız içerisinde, önceden planlanmış bir tarih ve zaman aralığında yapılması düşünülen tüm etkinlikler için, bu etkinliğe katılımı talep edilen veya talep etmesi muhtemelen kişilere ulaştırılan çağrı olarak cevaplayabiliriz.

Genel ve popüler bir tanım yapacak olur isek: Düğün, nişan, sünnet düğünleri ve açılış, organizasyon, parti, yemek, balo, mezuniyet törenleri gibi daha bir çok benzer etkinlikler için katılımlarını arzuladığımız kişilere verilen kartlardır veya mesajlardır diyebiliriz.

Nasıl Olmalıdır?

Davet kartları için kısa şekilde açıklamak gerekirse, mutlak içerilmesi gereken bilgiler misafirler için şu basit soruları cevaplamalıdır:

– Kim?
Başlık içermeli. Örn.: Aslı ile Kerem… düğün bilgileri veya İstanbul Üniversitesi Mezuniyet Balosu
– Nerede?
Adres bilgisi. Etkinliğin yeri hakkında açık ve net adres bilgisi ile gerekli ise yol tarifi.
– Ne zaman?
Tarih, gün ve saat içermeli. Kesin bir tarih ve saat belirtilmeli ve tercihen gün ismi yazılmalı.
….

Bu mutlak bilgiler ile birlikte, misafirlere hitaben bir metninin bulunması hem nezaket hem de açıklayıcılık açısından önemlidir. Bütün bunlar dışında tabi ki yapılacak etkinliğin niteliğine göre ek açıklamalar ve uyarılar eklenebilir.

Nişan ve düğün için ise:Köşesi Yapraklı Davetiye

-Gelin ve damadın ismi.
-Aile isimleri.
Anne ve baba isimleri yazılabileceği gibi sadece soy isimler de yazılabilir.
-Tarih, gün, saat.
Özel bir nedeniniz yok ise bu kısımda haftanın hangi günü olduğunu belirtmekte fayda var. Saat bilgisi ise 24 saat nizamına göre verilmeli yani akşam 6’da ki bir etkinlik için 18.00 olarak belirtilmeli.
-Yer adı.
Etkinliğin gerçekleşeceği yerin, mekanın – salonun adı tabela ismine uygun olarak yazılmalı.
– Adres.
Adres bilgisi açık adres şeklinde yazılması da mümkün olduğu gibi özellikle küçük yerlerde herkesçe bilinen bir yer için kısa şekilde bahsedilebilir. Eğer karmaşık bir yerde gerçekleşecek ise adres tarifi hatta kroki bulunması insanlar için daha açıklayıcı olacaktır.
Davet Yazısı
Misafirlerinize hitaben bir çok hazır metin içerisinden veya kendi kaleminizden metinler eklenmelidir.

-Diğer bilgilendirmeler
Servis saati, kına bilgileri, gelin alma bilgileri irtibat telefonları… gibi özel durumlara yönelik ek bilgiler de içerebilir.

Tüm bunların yanında tabi ki etkinliğinize uygun bir seçim yapmanız da önemli, genel konseptinizi ve kendi tercihlerinizi de göz önünde bulundurarak uygun bir model belirlemeniz çok daha şık olacaktır. Tabi bu söylendiği kadar basit değil çünkü davetiye kataloglarımızdaki 1000’lerce ürün arasında kaybolabilirsiniz 🙂