tarihinde yayınlandı

Davetiye Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Davetiye Nedir?Başak Sade Davetiye

Davet kartı (n) veya çağrı kartı (n) demektir. Biraz daha açacak olursak: Günlük hayatımız içerisinde, önceden planlanmış bir tarih ve zaman aralığında yapılması düşünülen tüm etkinlikler için, bu etkinliğe katılımı talep edilen veya talep etmesi muhtemelen kişilere ulaştırılan çağrı olarak ‘Davetiye nedir?’ sorusunu cevaplayabiliriz.

Davetiye için genel ve popüler bir tanım yapacak olur isek: Düğün, nişan, sünnet düğünleri ve açılış, organizasyon, parti, yemek, balo, mezuniyet törenleri gibi daha bir çok benzer etkinlikler için katılımlarını arzuladığımız kişilere verilen davet kartlarıdır veya mesajlardır diyebiliriz.

Davetiye Nasıl Olmalıdır?

Davet kartları için kısa şekilde açıklamak gerekirse, bir davetiyede mutlak içerilmesi gereken bilgiler davetli kişi için şu basit soruları cevaplamalıdır:

– Kim?
Başlık içermeli. Örn.: Aslı ile Kerem… düğün bilgileri veya İstanbul Üniversitesi Mezuniyet Balosu
– Nerede?
Adres bilgisi. Etkinliğin yeri hakkında açık ve net adres bilgisi ile gerekli ise yol tarifi.
– Ne zaman?
Tarih, gün ve saat içermeli. Kesin bir tarih ve saat belirtilmeli ve tercihen gün ismi yazılmalı.
….

Bu mutlak bilgiler ile birlikte, davetliye hitaben bir davetiye metninin bulunması hem nezaket hem de açıklayıcılık açısından önemlidir. Bütün bunlar dışında tabi ki yapılacak etkinliğin niteliğine göre ek açıklamalar ve uyarılar eklenebilir.

Nişan ve düğün davetiyeleri için ise:Köşesi Yapraklı Davetiye

-Gelin ve damadın ismi.
-Aile isimleri.
Anne ve baba isimleri yazılabileceği gibi sadece soy isimler de yazılabilir.
-Tarih, gün, saat.
Özel bir nedeniniz yok ise bu kısımda haftanın hangi günü olduğunu belirtmekte fayda var. Saat bilgisi ise 24 saat nizamına göre verilmeli yani akşam 6’da ki bir etkinlik için 18.00 olarak belirtilmeli.
-Yer adı.
Etkinliğin gerçekleşeceği yerin, mekanın – salonun adı tabela ismine uygun olarak yazılmalı.
– Adres.
Adres bilgisi açık adres şeklinde yazılması da mümkün olduğu gibi özellikle küçük yerlerde herkesçe bilinen bir yer için kısa şekilde bahsedilebilir. Eğer karmaşık bir yerde gerçekleşecek ise adres tarifi hatta kroki bulunması davetliler için daha açıklayıcı olacaktır.
-Davetiye yazısı.
Davetlilerinize hitaben bir çok hazır metin veya kendi kaleminizden davet metinleri eklenmelidir. Üzerinde uzun uzadıya düşünmeye vaktiniz yok ise Davetiye Sözleri – Yazıları başlıklı yazımızda hazır metinlere ulaşabilirsiniz.

-Diğer bilgilendirmeler
Servis saati, kına bilgileri, gelin alma bilgileri irtibat telefonları… gibi özel durumlara yönelik ek bilgiler de içerebilir.

Tüm bunların yanında tabi ki etkinliğinize uygun bir davetiye seçiminiz de önemli, genel konseptinizi ve kendi tercihlerinizi de göz önünde bulundurarak uygun bir model belirlemeniz çok daha şık olacaktır. Tabi bu söylendiği kadar basit değil çünkü ‘Davetiye Modelleri Katalogları’ndaki 1000’lerce ürün arasında kaybolabilirsiniz 🙂